آیا حضرت خدیجه (س) قبل از پیامبر (ص) ازدواج کرده بود ؟

 

 

این­که ادعای شهرت شده، خدیجه(س) قبل از ازدواج با رسول خدا(ص)، دو بار ازدواج کرده و از شوهران سابقش فرزندانی  داشته نیز جای تردید جدی است؛ چرا که در این مورد نیز ابهاماتی وجود دارد که باید بدان پرداخته شود. ملاحظاتی را که می­تواند در این باب لحاظ شود بدین قرار است:

   اول این­ که از ابن شهرآشوب نقل شده که احمد بلاذری و ابوالقاسم کوفی در کتاب­های­شان و سید مرتضی در الشافی و ابو جعفر[شیخ طوسی] در تلخیص [الشافی] متذکر این امر شده­اند که پیامبر(ص) با خدیجه(س) ازدواج کرد؛ در حالی که ایشان دختری باکره بود. این گفته در کتاب­های الانوار و البدع نیز مورد تأکید قرار می­گیرد، در آن­جا که می­گوید: «رقیه و زینب دختران هاله خواهر خدیجه­ اند.»

ثانیاً: ابوالقاسم کوفی نقل کرده که از اجماع عام و خاص و از آثار اهل علم و راویان اخبار چنین بر می­آید که کسی از اشراف و بزرگان قریش باقی نماند؛ مگر آن که از خدیجه(س) خواستگاری کرده و خدیجه(س) به او جواب رد نداده باشد، پس چون خدیجه(س) با رسول خدا(ص) ازدواج کرد زنان قریش بر او غضب کرده رهایش کردند. آنان به خدیجه(س) گفتند: «اشراف و بزرگان قوم از تو خواستگاری نمودند؛ اما نپذیرفتی و ردشان کردی و حال با محمد(ص) یتیم ابوطالب که فردی فقیر و تهیدست است، ازدواج کرده­ای؟» حال سئوال این است، چگونه است خدیجه­ای که به تمام خواستگاران متمول و با حسب و نسب خویش جواب رد داده به ازدواج با اعرابی بینام و نشان از تمیم و مخزوم تن در داده­است و آنان را بر اشراف قریش برتری داده است؟

   اگر گفته شود بر فرض پذیرفتن این­که سن حضرت خدیجه(س) در زمان ازدواج بیست و پنج یا بیست و هشت ساله بوده است، چگونه ممکن است، دختری به این سن برسد و پدرش او را به امر ازدواج مجبور نکرده باشد. در جواب گفته می­شود که اولاً پدرش قبل از جنگ فجار از دنیا رفته بود و از این­رو اجباری از سوی پدر نبوده است. عموی او نیز که بعد از پدر خدیجه(س) عهده­دار سرپرستی او بوده نیز مسلم است که سلطه پدر را نداشته است. از طرفی بر زنی شریف و پارسا که در جاهلیت به جهت شرافت و عفت بی­مانندش به طاهره  و سیده قریش مشهور بوده است عیب نیست که صبر کند تا مرد کامل و فاضل و ایده آل خود را بیابد آن هم در دوره­ای مثل دوران جاهلیت.

ثالثاً: روایت شده که خدیجه(س) از همسران سابق خود فرزندانی داشته است که هند از جمله آنهاست در وجود این هند که در مذکر یا مؤنث بودن او نیز اختلاف است. در نام پدر هند اختلاف است آیا پدرش ابی­هاله، همان نباش بن زراره است یا بر عکس زرارة بن نباش یا نامش هند و یا به قولی مالک بوده است آیا او صحابی پیامبر(ص) بوده یا نه؟ آیا قبل عتیق با خدیجه(س) ازدواج کرد یا بعد او آیا این هند فرزند عتیق است یا فرزند ابی­هاله اگر فرزند عتیق است دختر است و اگر فرزند ابی­هاله است پس پسر است آیا در جمل کشته شد یا به طاعون بصره؟

صفحه اصلی

گالری

چهارده معصوم (ع)

دیگر مناسبت ها

احادیث

اخبار هیئت

آموزش

متفرقه

دانلود

تماس با ما

عضویت / ورود