گزارش مراسم رونمایی از کتاب ((ذاکر بصیر))

بسم الله الرحمن الرحیم
گزارش مراسم رونمایی از کتاب ((ذاکر بصیر))
مراسم رونمایی از کتاب ((ذاکر بصیر)) با حضور پر برکت پیرغلامان،پیشکسوتان،شعراء آئینی،مادحین و ستایشگران اهل بیت عصمت و طهارت(علیم السلام) در روز یکشنبه مورخ 1393/12/17 در هیئت محبان الرضا مداحان اهل بیت(علیهم السلام)  برگزار گردید.
 
 
 
 
(( ذاکر بصیر)) دومین کتابی است که توسط برادر عزیز جناب آقای اصغر اسکندری در 202 صفحه و با جلد شومیز به زیور طبع آراسته گردیده است. اولین اثر مکتوب این نویسنده (( یکصد پرسش و پاسخ از نهضت عاشورا )) است که در سال 1390 به شمارگان 5000 جلد چاپ گردید.
کتاب ((ذاکر بصیر)) نگرشی نو به هنر مقدّس مداحی  داشته و به نظر می رسد نگاهی متفاوت به  کارکردها و آثار مناسک و شعائر دینی دارد. محتوای این کتاب شامل : پیشینه شناسی اقامه عزاداری،جامعه شناسی اقامه عزاداری،ساختارشناسی اقامه عزاداری،جریان شناسی اقامه عزاداری و ارزش شناسی اقامه عزداری است. در این کتاب نویسنده اصرار دارد با توجه به مشاهدات عینی و میدانی خود در داخل و خارج از کشور،در حوزه های فرهنگی و آئینی،می بایست مداحان گرانقدر و مبلغین عزیز به تحولات اجتماعی و تغییرات عمده در نگرش ها و بینش های فرهنگی آئینی نگاهی کاملا هوشمندانه داشته و از قافله اینگونه تحولات عقب نماند بلکه با تشخیص به موقع و عملکرد آگاهانه بصیرت لازم را در حوزه تخصصی خود بکار بندند.
در مقدمه این کتای چنین آورده شده :
ذاکر بصیر کیست؟
" ذاکر بصیر" کسی است که:
1- تشخیص خوبی از جایگاه و تاثیر هنر مقدّس مداحی بر ارکان اعتقادی جامعه دارد.
2- فهم صحیحی از تغییرات و تحولات اجتماعی داشته و آگاهانه در جهت اصلاح فرهنگی جامعه می کوشد.
3- با تصمیم آگاهانه و به هنگام خود در پی تقویت روحیه عمومی و رفع آسیب ها و معضلات فرهنگی جامعه در حوزه تخصصی خود است.
4- با خلاقیّت هنری و منطوقی  حساب شده و مستدل، موثرترین راه های تبلیغی را انتخاب کرده و از رویکردهای تخدیری پرهیز می کند.
5-تکالیف و تعهدات خود را در قبال رسالت سنگین ستایشگری اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) به نحو شایسته ای به انجام می رساند.
 
مراسم رونمایی از کتاب ((ذاکر بصیر)) با حضور جمعی از پیرغلامان،اساتید،پیشکسوتان،شعراء آئینی و مادحین و ستایشگران اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) در روز یکشنبه مورخ 1393/12/17 در هیئت محبان الرضا مداحان اهل بیت(علیهم السلام) برگزار گردید.
در این مراسم استاد حاج مهدی آصفی مادح و شاعر ولایی و از پیشکسوتان عرصه ذاکری با ابراز خرسندی از تالیف کتاب ((ذاکر بصیر)) مطالبی در خصوص مقام ذاکری و ارزش کار مداحی بیان کردند. سپس جناب آقای حاج سید احمد شاهنگیان نیز با تبریک تالیف کتاب ((ذاکر بصیر)) به نویسنده آن،مطالب ارزشمندی را در خصوص اهمیت ذکر و ذاکری بیان نمودند.
در ادامه شعرای آئینی جناب آقای حاج عباس عنقا و جناب آقای حاج محمدقولی میاب (کوثر) ومداحان با اخلاص اهل بیت (علیهم السلام ) آقای حاج اکبرمهدوی آقای حاج محمد صادقی و آقای حاج داود آشتیانی  دقایقی حضار را به فیض رسانده و سپس مداح و شاعر توانمند جناب آقای حاج سید محسن حسینی نیز با نوای خود و قرائت غزلی از سروده های خویش محفل را به عطر روضه بی بی دوعالم حضرت صدیقه اطهر(سلام الله علیها) معطر نمودند.سپس جناب آقای حاج مصطفی خورسندی ریاست محترم کانون مداحان کل کشور نیز با اشعاری نغز مجلس آرایی نموده و سپس در پایان نیز جناب آقای اصغر اسکندری نویسنده کتاب ((ذاکر بصیر)) دقایقی در خصوص کتاب تالیف شده مطالبی را بیان نمودند.خاطر نشان می کند که مراسم  رونمایی از کتاب ((ذاکر بصیر)) با تلاوت سوره مبارکه کوثر توسط جناب آقای اصغر اسکندری به پایان رسید.
در این مراسم جمعیتی حدود 300 نفر از مداحان و شاعران آئینی در حسینیه حضرت علی اکبر (علیه السلام) واقع در میدان امام حسین- ابتدای خیابان 17 شهریور- خیابان صفای شرقی حضور بهم رسانده بودند که به هرکدام از حضارگرامی یک جلد کتاب ذاکر بصیر اهدا گردید .
 
هیئت محبان الرضا مداحان اهل بیت(علیهم السلام) مفتخر است که در سال 1393 توانسته با برگزاری منظم جلسات هفتگی و برپایی کلاسهای آموزشی خود و همچنین چاپ کتاب (( ذاکر بصیر)) اثر برادر ارزشمند جناب آقای اصغر اسکندری گامی مهم در آگاهی بخشی و بیداری جامعه مداحان در برابر تهدیدات دشمنان و معاندان اقامه عزاداری اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) بردارد.
 
گزارش تصویری مراسم رونمایی از کتاب (( ذاکر بصیر))
 
 

 برای بزرگنمایی عکسها بر روی عکس موردنظر کلیک کنید
 

صفحه اصلی

گالری

چهارده معصوم (ع)

دیگر مناسبت ها

احادیث

اخبار هیئت

آموزش

متفرقه

دانلود

تماس با ما

عضویت / ورود